OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 26 IV 2020

III NIEDZIELA  WIELKANOCNA

 1. Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o modlitwę o deszcz ( pełny tekst po ogłoszeniach parafialnych)

 2. Dzisiaj mamy w Kościele Niedzielę Biblijną i rozpoczęcie 12. Tygodnia Biblijnego, którego hasłem są Jezusowe słowa: Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego (por. J 6,35-36). W tę Niedzielę Biblijną jest również Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego – tym razem jest to Ewangelia wg św. Mateusza.
 3. Przypominamy, że wg najnowszych wskazań rządowych w naszym kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śl. będzie mogło być 65 osób. W kościele pw. św. Andrzeja Apostoła – 20 osób, w Gostchorzu – 7 os. i w najmniejszym kościele naszej parafii w Sarbii tylko 2 os.

           Równocześnie przypominamy o obowiązku noszenia także wewnątrz kościoła opaski na ustach i nosie. Dodatkowo w kościele św. Jadwigi wyznaczone są miejsca, gdzie można usiąść. Starajmy się podporządkować wyznaczonym normom.

 1. Dalej obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Zachęcamy do korzystania z transmisji Mszy św. przez telewizję i radio. W każdą niedzielę transmitujemy na żywo naszą parafialną Mszę św. o godz. 10.30 przez Facebook i telewizję kablową.
 1. Zgodnie z prośbą naszego Biskupa zachęcamy do jednoczenia się w prywatnej modlitwie różańcowej każdego dnia o godz. 20.30. Jako kapłani modlimy się wspólnie każdego dnia o 20.30 w naszej Kaplicy Domowej na plebanii i przekazujemy relacje na żywo przez Parafialny Facebook.
 1. W związku z panujaca epidemią odwołane są w całej naszej diecezji przedwakacyjne terminy sakramentu bierzmowania.
 1. Nasz kościół pw. św. Andrzeja Apostoła jest otwarty w każdą niedzielę i dni powszednie od porannej do wieczornej Mszy św. Zachęcamy wiernych do prywatnej modlitwy w kościele św. Andrzeja Apostoła.
 1. Msze św. w tygodniu odprawiane są tylko w kościele pw. św. Andrzeja Ap. Od piątku 1 maja rozpoczynamy nabożeństwa majowe zawsze pół godziny przed wieczorną Msza św. W piątek z racji dnia wolnego udzielona jest dyspensa od zakazu spożywania pokarmów mięsnych.
 1. W sobotę 2 maja będziemy mieli liturgiczną uroczystość NMP Królowej Polski przeniesioną z niedzieli 3 maja. Dlatego wszystkie Msze św. w sobotę będą w kościele pw. św. Jadwigi Śl. tzn. o godz. 9.00 i 11.00 i 18.00.
 1. W tym tygodniu mamy pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca. Spowiedź pierwszopiątkowa pół godziny przed każdą Mszą św. W sobotę po Mszy św. o godz. 9.00 będzie nabożeństwo pierwszosobotnie z modlitwą różańcową i adoracją Najświętszego Sakramentu. Z racji epidemii nie ma odwiedzin chorych w pierwszą sobotę miesiąca. Równocześnie przypominamy, że każdy piątek wystawiony jest Najświętszy Sakrament do adoracji prywatnej od porannej Mszy św. do godz. 18.00.
 1. W niedzielę 3 maja zapraszamy na dodatkową Mszę św. za Ojczyznę w Narodowe Święto 3 Maja w kościele pw. św. Jadwigi Śl. o godz. 9.15. Na tej Mszy św. będą obecne poczty sztandarowe instytucji państwowych i pozarządowych.
 1. Po Mszy św. rozprowadzamy jeszcze świąteczne tygodniki katolickie „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować za wszelkie ofiary składane w naszych świątyniach jak również na konto parafialne.

                                                                                             proboszcz ks. kan. Zbigniew Samociak

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

 o modlitwę o deszcz

            W ostatnich tygodniach nasza ojczyzna – podobniej jak wiele innych krajów na świecie – zmaga się epidemią koronawirusa. Towarzyszy temu wysiłek państwa w walce o gospodarkę, o utrzymanie miejsc pracy, o ratunek dla tych, którzy borykają się w problemami finansowymi oraz tych, którym już teraz – z powodu epidemii – zagraża skrajne ubóstwo.

          Zaangażowanie służb medycznych, sanitarnych i mundurowych, a jednocześnie poczucie odpowiedzialności i solidarności Polaków, zasługują w tych okolicznościach na najwyższy szacunek i uznanie. Podobnie rzecz się ma z zaangażowaniem duchownych, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich, którzy wierną modlitwą, wytrwałą pracą i konkretną pomocą materialną włączają się w walkę o zdrowie i życie Polaków.

            Te trudne doświadczenia nie są jedynymi, z jakimi musimy zmagać się w obecnym czasie. Nasz kraj dotyka dzisiaj także inna, dotkliwa okoliczność a mianowicie susza, która niesie z sobą kolejne trudności.

           Jej skutkiem setki tysięcy hektarów uprawnych są zagrożone zniszczeniem a wszystko to będzie miało negatywny wpływ na produkcję rolną, a w przyszłości na ceny produktów spożywczych oraz zdolności eksportowe naszego kraju.

            Susza uderza w setki tysięcy rolników, sadowników, ogrodników i ich rodziny, którzy utrzymują się z owoców ziemi. Jej dotkliwość może odczuć również przemysł przetwórczy i spożywczy.

           Zwracam się więc do wszystkich wiernych oraz ludzi dobrej woli z apelem o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz.

             Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach włączyć tę intencję do naszych modlitwy ufając, że Pan Bóg usłyszy nasze prośby.

W tym trudnym czasie zapewniam wszystkich o mojej duchowej pamięci, bliskości i modlitwie oraz przesyłam pasterskie błogosławieństwo.

+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy CCEE

Zobacz także

Liturgia dnia