OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  16 V 2021r.

VII NIEDZIELA WIELKANOCNA

KOMUNIKAT W SPRAWIE ZBIÓRKI DO PUSZEK NA RZECZ SANKTUARIUM W JAKUBOWIE

Drodzy Diecezjanie!

         W nocy z 3 na 4 maja tego roku w zabudowaniach sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie wybuchł pożar. Chociaż na skutek żywiołu nie ucierpiał kościół parafialny, to jednak ogień poczynił poważne szkody w domu parafialnym.

         Jakubów, leżący na ziemi głogowskiej, to ważne miejsce na duchowej mapie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pierwsze wzmianki o istnieniu w tej miejscowości parafii i kościoła pochodzą już z 991 r., a więc z samych początków chrześcijaństwa w Polsce. W roku 2007 kościół parafialny w Jakubowie uzyskał status sanktuarium. Położony na słynnym szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela stał się ośrodkiem kultu św. Jakuba Apostoła, odwiedzanym przez pielgrzymów i turystów.

         W imieniu całej wspólnoty Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego przekazuję parafii w Jakubowie wyrazy współczucia oraz zapewniam o modlitwie i braterskiej pomocy.

         Niech ta pomoc znajdzie swój konkretny wyraz w ofierze materialnej. Zbiórka do puszek, z przeznaczeniem na odbudowę domu parafialnego w Jakubowie, zostanie przeprowadzona we wszystkich kościołach naszej diecezji w niedzielę 16 maja.

Za każdy dar materialny i duchowy, będący znakiem solidarności ze wspólnotą parafialną w Jakubowie, już teraz składam wszystkim Ofiarodawcom serdeczne podziękowanie.

Z pasterskim błogosławieństwem +Tadeusz Lityński – Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

  1. Od 1 kwietnia do 30 września tego roku trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań , który realizowany jest raz na 10 lat. Udział w spisie jest obowiązkowy. Podstawową formą spisu jest samospis internetowy za pośrednictwem strony spis.gov.pl. Wypełnienie formularza zabiera ok. 15-20 min.        W sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się pod numerem infolinii  22 279 99 99 lub 22 828 88 88. Z mieszkańcami mogą kontaktować się także rachmistrzowie spisowi – telefonicznie lub osobiście, którzy od 10 maja rozpoczęli swoją pracę. Ich tożsamość z identyfikatora można zweryfikować przez infolinię, na stronie spis.gov.pl i stronach urzędów statystycznych.
  1. W miniony piątek rozpoczęliśmy Nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego, a w nadchodzącą niedzielę będzie uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
  1. Nabożeństwa majowe rozpoczynają się każdego dnia o godz.17.30 przed wieczorną Mszą św. rozpoczynającą się o godz. 18.00.
  1. Dalej obowiązują limity osób w kościołach i zachowanie dystansu między osobami w kościołach – co najmniej 1,5 m odległości oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką.
  1. W najbliższą sobotę i w niedzielę 22 i 23 maja br. będziemy mieli uroczystość Pierwszej Komunii św. w pięciu grupach ok. 20-osobowych.

       Z racji limitów osób do wnętrza kościoła będą mogły wejść tylko dzieci pierwszokomunijne i ich rodzice lub opiekunowie prawni. Pozostali gości będę mogli stać na zewnątrz kościoła – będzie przygotowane nagłośnienie i ekran telewizyjny na zewnątrz kościoła.

       Równocześnie z racji trzech grup pierwszokomunijnych w niedzielę 23 maja Msze św. w przyszłą niedzielę o godz. 10.30 i 12.00 będą odprawione wyjątkowo w kościele pw. św. Andrzeja Ap.

  1. Od przyszłej niedzieli nie będzie dodatkowej Mszy św. w kościele pw. św. Jadwigi Śl. o godz. 9.00.
  1. Z racji prób pierwszokomunijnych wieczorna Msza św. we wtorek 18 maja będzie odprawiona w kościele pw. św. Andrzeja Ap.
  1. W środę 19 kwietnia z racji trwającego Roku św. Józefa Msze św. będą odprawiane jako wotywne ku czci św. Józefa.
  1. W Gostchorzu Msze św. niedzielne będą odprawiane od przyszłej niedzieli o godz. 9.15.
  1. Zgodnie z prośbą Biskupa zbieramy dzisiaj po Mszach św. ofiary do puszek dla parafii w Jakubowie. Rozprowadzamy nasz bezpłatny Biuletyn Parafialny i tygodniki katolickie w cenie 6 zł – Niedziela i Gość Niedzielny.        Bardzo dziękujemy za wszelkie ofiary składane w naszych świątyniach oraz na konto parafialne.                                                                                              Zbigniew Samociak – proboszcz