Już o tym informowaliśmy, a teraz z przyjemnością powracamy do tematu zabytkowej stolarki okiennej, ponieważ zrealizowano I etap prac konserwatorskich i restauratorskich przy historycznej stolarce okiennej i drzwiowej w kościele pw. Św. Andrzeja w Krośnie Odrzańskim.

Kościół pw. św. Andrzeja wzniesiono w latach 1825-1827 wg projektu znakomitego berlińskiego architekta K. F. Schinkla, w nurcie neogotyku. Ostrołukowe otwory mieszczą dębową stolarkę okienną o drobnym podziale wielobocznych kwater, z maswerkami z motywem czteroliścia. Stolarka drzwiowa, dwuskrzydłowa z nadświetlem, o analogicznym detalu, wyposażona jest w antaby o formie lwich głów. Kolorystykę w tonacji złamanej bieli ustalono na podstawie badań konserwatorskich, które ujawniły pierwotną dyspozycję barwną stolarki, pochodzącą z okresu budowy kościoła. Stolarkę poddano pieczołowitym pracom konserwatorskim prowadzonym przez konserwatora dzieł sztuki Panią Paulinę Celecką, która z poszanowaniem zabytkowej substancji wzmocniła uszkodzoną strukturę drewna, zabezpieczyła historyczny materiał i przywróciła stolarce dawny wygląd.

Jako element historycznego wystroju kościoła stolarka okienna i drzwiowa stanowi istotną wartość zabytku, waloryzując elewacje i wnętrze. W przypadku kościoła pw. Św. Andrzeja, jasna kolorystyka okien i drzwi, całkowicie zmienia odbiór kompozycji elewacji. Dotychczas ciemne okna niejako znikały w otworach. Tymczasem już po I etapie prac można stwierdzić, że konserwacja zabytkowych okien przywraca elewacjom pierwotną lekkość, wydobywając drobny detal dekoracyjnie zakomponowanej świątyni, stanowiącej realizację wizji wybitnego architekta.   K. Idryjan