OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 01.01.2023r.

    Komunikat Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego w związku ze śmiercią papieża-emeryta Benedykta XVI

Drodzy Bracia w kapłaństwie, Osoby życia konsekrowanego, Drodzy Diecezjanie,

w sobotę 31 stycznia 2022 r. zakończył swoją ziemską pielgrzymkę papież-emeryt Benedykt XVI. Jako następca św. Piotra zasiadał on na stolicy Apostolskiej w latach 2005-2013. Wyrażamy wdzięczność za jego długoletnią posługę ofiarowaną Kościołowi. Modlimy się, aby Bóg okazał miłosierdzie swojemu wiernemu słudze i obdarzył go wiekuistym pokojem.

Proszę Czcigodnych Księży, aby w niedzielę 1 stycznia 2023 r., w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, każda msza św. została poprzedzona modlitwą Anioł Pański w intencji zmarłego papieża-emeryta (przed ołtarzem lub po dojściu do miejsca przewodniczenia). O miłosierdzie Boże dla śp. Benedykta XVI należy również modlić się w modlitwie powszechnej. W tym dniu biskupi naszej diecezji będą sprawować Najświętszą Ofiarę intencji zmarłego papieża-seniora. Ja uczynię to w zielonogórskiej konkatedrze o godz. 12.00, bp Adrian Put – w katedrze gorzowskiej o godz. 10.30, zaś bp Paweł Socha – w głogowskiej kolegiacie pw. Wniebowzięcia NMP o godz. 11.00.

Wszystkich wiernych zachęcam, aby w dni powszednie najbliższego tygodnia polecali zmarłego w swojej osobistej modlitwie, o ile to możliwe połączonej z nawiedzeniem kościoła.

Proszę także, aby w środę 4 stycznia 2023 r. przed mszą św. duszpasterze wraz z wiernymi odmówili Różaniec w intencji śp. Benedykta XVI. Natomiast w czwartek 5 stycznia 2023 r. – w dniu sprawowania obrzędów pogrzebowych w Watykanie – w parafiach należy odprawić w dogodnej porze mszę św. w intencji zmarłego papieża-emeryta posługując się formularzem Za zmarłego papieża (Prefacja o zmarłych, szaty koloru fioletowego).

Z pasterskim błogosławieństwem na rozpoczynający się Nowy Rok

+ Tadeusz LityńskiBiskup Zielonogórsko-Gorzowski

 

  1. Podobnie jak w zeszłym roku przyjdziemy do domów naszych parafian na wizytę duszpasterską na tzw. kolędę na zgłoszone zaproszenie. Prawie 600 rodzin już nas zaprosiło. Dokładny grafik terminu naszej obecności na konkretnych ulucach, gdzie nas zaproszono jest w Biuletynie Parafialnym na stronie internetowej naszej parafii. Koledę rozpoczynamy od poniedziałku do soboty od godz. 15.00 a w sobotę od 13.00.
  1. W najbliższy piątek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Tego dnia błogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw nakreślimy litery: C + M + B i cyfry Roku Pańskiego 2023, co tłumaczymy jako prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat. Takie oznakowanie drzwi naszych domów ma rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr.
  1. Bardzo prosimy , by dzieci przyszły w Święto Trzech Króli na Mszę św. o 12.00 z koronami na głowach, byśmy mogli utworzyć wewnątrz kościoła nasz Orszak Trzech Króli.
  1. W środę zapraszamy na spotkanie modlitewne po wieczornej Mszy św. w salce Domu Parafialnego.
  2. W czwartek zapraszamy na nabożeństwo Godziny Świętej po wieczornej Mszy.
  1. W pierwszą sobotę miesiąca 7 stycznia kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną w ich mieszkaniach. Z racji pierwszej soboty miesiąca będzie odprawiona Msza Święta o godz. 9.00 rano jako wotywna o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy św. nabożeństwo różańcowe ku czci Niepokalanego Serca Maryi.
  1. W przyszłą niedzielę będziemy gościli muzyków ukraińskich na Mszach św. w kościele pw. św. Jadwigi Śl. We wtorek 27 grudnia mieliśmy kolędowy koncert charytatywny grupy JPII. Zebrane ofiary w kwocie 7.500 przekazaliśmy na konta wskazane przez dawnych krośnian ks. Jana Podobińskiego i brata Sebastiana pracujących duszpastersko na Ukrainie.
  1. W trakcie wakacje będzie zorganizowana Pielgrzymka do Lourdes, Loretto, Ars i Paryża w dniach 9-18.07.2023. Spotkanie organizacyjne z ks. proboszczem Zbigniewem w następny wtorek 10 stycznia w salce parafialnej o godz. 19.00. Więcej informacji na stronie parafialnej.

Po Mszy św. rozprowadzamy tygodnik katolicki „Niedziela” – 10zł. i nasz bezpłatny  Biuletyn  Parafialny. Pragniemy także bardzo serdecznie podziękować za wszelkie ofiary składane w naszych świątyniach oraz na konto parafialne.   

                                proboszcz ks. kan. Zbigniew Samociak