OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE – 27.01.2019

III NIEDZIELA OKRESU ZWYKŁEGO

 

  1. Dzisiaj w ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy 66 Światowy Dzień Trędowatych. Wydawać by się mogło, że trąd nas nie dotyczy i dzień ten może byś obchodzony raczej gdzieś w dalekich krajach Afryki, Azji, Ameryki Południowej, czy na wyspach Pacyfiku. Tymczasem ten Światowy Dzień Trędowatych kierowany jest w pierwszej kolejności do nas, mieszkańców zamożniejszej części świata, która zapomniała o tej strasznej chorobie.

       Niestety zapomniała też o chorych, którzy wciąż cierpią z powodu trądu, który od prawie trzydziestu lat jest chorobą całkowicie uleczalną. Oczywiście wtedy, gdy dysponujemy skutecznymi lekami. Tymczasem nie wszędzie są one dostępne. Nie wszędzie ludzie mają dostęp do służby zdrowia korzystając co najwyżej z troskliwej opieki misjonarzy zapuszczających się w najodleglejsze rejony ludzkiej nędzy.

       Światowy Dzień Trędowatych, to dzień solidarności z najbiedniejszymi mieszkańcami świata. Dzień mobilizacji sił i środków dla walki z ludzkim cierpieniem, którego symbolem jest trąd. To także dzień modlitwy i wsparcia wielkiego dzieła miłosierdzia realizowanego od stuleci przez kościół katolicki na całym świecie. Od najdawniejszych czasów bowiem ci nieszczęśnicy, którzy wyrzucani byli z wiosek i rodzin, by dogorywali w odosobnieniu, bez żadnych warunków do życia znajdowali pomoc i pociechę przy parafiach, klasztorach i stacjach misyjnych. 

 

  1. W sobotę 2 lutego mamy Święto Ofiarowania Pańskiego – zwane zwyczajowo Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Jest to jedno z najpiękniejszych maryjnych świąt, któremu towarzyszy błogosławieństwo świec. Zachęcamy wiernych do przyniesienia ze sobą na Mszę św. gromnicy maryjnej lub dowolnej świecy.

 

  1. Z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Panu Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. W naszej parafii przez wiele lat pracowali zakonnicy ze zgromadzenia Księży Sercanów, również pracowały siostry zakonne Szarytki w szpitalu i siostry Betanki w duszpasterstwie parafialnym. Pamiętajmy z wdzięcznością modlitewną o nich w dniu ich święta. Ofiary zbierane na tacę 2 lutego będą przeznaczona na potrzeby klasztorów klauzurowych.

 

  1. Msze św. w sobotę w Święto Matki Boskiej Gromnicznej będą w kościele pw. św. Andrzeja Ap. o godz. 9.00 rano i wieczorem o 18.00 i w Kaplicy Szpitalnej o 15.00.

 

  1. Wraz ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej kończy się tradycyjny okres śpiewania kolęd w naszych kościołach.

 

  1. Z racji pierwszej soboty miesiąca kapłani odwiedzą chorych w sobotę 2 lutego z posługą sakramentalną.

 

  1. Spotkanie Szkoły Nowej Ewangelizacji w poniedziałek o godz. 19.00 w auli parafialnej.

 

  1. Grupa Modlitewna Laudate Dominum zaprasza na spotkanie w środę po wieczornej Mszy św. w auli Domu Parafialnego.

 

  1. Zapraszamy rodziców dzieci pierwszokomunijnych na spotkanie organizacyjne w przyszłą niedzielę 3 lutego po Mszy św. o godz. 12.00 w kościele pw. św. Jadwigi Śl.

 

  1. W tym tygodniu kończymy odwiedziny duszpasterskie zwane „kolędą”. Osoby, których nie zastaliśmy na kolędzie lub którym termin kolędy nie pasował prosimy o podanie swojego adresu w zakrystii lub telefonicznie na kolędę uzupełniającą na wtorek 29 lutego.

 

28.01 PONIEDZIAŁEK – od g. 15.30 Piastów 23 do końca, Słowackiego,

Wyspiańskiego, Sienkiewicza

29.01 WTOREK             – od g. 15.30 Łukasiewicza nr 1,2,4,6 i KOLĘDA UZUPEŁNIAJĄCA

 

Po Mszy św. rozprowadzamy tygodniki katolickie „Niedziela” i „Gość Niedzielny” oraz nasz bezpłatny biuletyn parafialny. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować za wszelkie ofiary składane w naszych świątyniach. 

                                                                               proboszcz ks. kan. Zbigniew Samociak

Zobacz także

Liturgia dnia